Uczennice IV LO na międzynarodowym seminarium szkoleniowym w Niemczech

W dniach 08 – 14.09.2019 r. uczennice IV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II  w Łukowie: Wiktoria Opalińska i Ewa Poźniak, wzięły udział w międzynarodowym sympozjum „YOUrope – my Europe, my future!” na temat pomysłów, wartości, aktualnych zmian oraz wyzwań stawianych integracji europejskiej.

Spotkanie odbyło się w europejskim ośrodku szkoleniowym Europahaus w Bad Marienberg w Niemczech. Wyjazd dziewcząt był wyróżnieniem za uzyskanie głównej nagrody w 66. Konkursie Europejskim na projekt eTwinning, realizowany w ubiegłym roku szkolnym przez grupę uczniów z obecnej klasy III A pod czujnym okiem p. Marzeny Miazek – Banach.

Podczas sympozjum uczestnikom zaproponowane zostały liczne zadania, m.in. budowanie z klocków własnej wizji Europy, odbudowa swojego państwa z kontynentu Suity Hero, śpiewanie hymnu Unii Europejskiej w języku niemieckim, nagranie programu telewizyjnego dotyczącego globalnych problemów Europy: zmian klimatycznych, praw człowieka, rasizmu, terroryzmu oraz przygotowanie sztuki teatralnej na temat współczesnego niewolnictwa, handlu ludźmi i organami. Odbyła się także prezentacja własnych dokonań i projektów, dzięki którym uczennice mogły uczestniczyć w seminarium. W ramach rekreacji, dziewczęta zwiedziły zamek w Marksburgu, Katedrę Świętego Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii, oglądały filmy w języku angielskim, spędziły czas w kręgielni.

Tygodniowy udział w seminarium był dla dziewcząt niezapomnianą przygodą, podczas której nie tylko miały możliwość zastanowić się nad przyszłością Europy, ale również poszerzyć swoje umiejętności językowe, poznać nowych ludzi, nauczyć się współpracy i wspólnego rozwiązywania  zadań w gronie międzynarodowych przyjaciół. Na uwagę zasługuje fakt, iż dziewczęta reprezentowały nie tylko Łuków, ale także były jedyną reprezentacją Polski na międzynarodowym spotkaniu.

Informacja: IV LO im. Jana Pawła II w Łukowie