Uczeń IV LO finalistą XVII Ogólnopolskiej Olimpiady

Uczeń IV LO

Sebastian Kacprzak finalistą XVII Ogólnopolskiej Olimpiady „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768-1864″ Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego. Za Wolność Waszą i Naszą”. 21 marca 2024 r. Sebastian Kacprzak, uczeń klasy 4E  IV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Łukowie, przystąpił do I części etapu centralnego Olimpiady, podczas którego zmierzył się z zadaniem napisania  w ciągu 120 minut pracy historycznej na jeden z 5 tematów konkursowych. Tematy prac pisemnych były związane z podstawą programową z historii na poziomie rozszerzonym i obejmowały blok zmienny i stały programu Olimpiady. Poza znajomością historii w zakresie programu szkoły średniej (tzw. blok stały) uczniowie muszą wykazać się bardzo szczegółową wiedzą specjalistyczną z określonego zakresu tematycznego (blok zmienny).

Uzyskana przez Sebastiana ocena bardzo dobra, zapewniła mu tytuł finalisty, 100 % na maturze z historii oraz priorytet w postępowaniu rekrutacyjnym na wiele prestiżowych wyższych uczelni, w tym na Uniwersytet Jagielloński. Sebastian ma szansę przystąpić do II części finałowej, która przeprowadzana jest w czerwcu i sięgnąć po tytuł laureata. Corocznie do Olimpiady przystępuje ok. 3000 uczniów. W I części zawodów finałowych wzięło udział 205 uczniów z całego kraju. Sebastian znalazł się w czołówce 14  finalistów z województwa lubelskiego.

Sukces Sebastiana świadczy o jego głębokim zainteresowaniu historią oraz zdolnościach analizy i interpretacji skomplikowanych wydarzeń historycznych. Może być również inspiracją dla innych uczniów pokazując, że determinacja, ciężka praca i pasja mogą prowadzić do wyjątkowych osiągnięć.

Gratulujemy wspaniałego sukcesu. Opiekę nad przygotowaniami sprawowali : dyr. Zygmunt Zalewski i Agnieszka Cieślak.

Informacja: IV LO im. Jana Pawła II