Święto Miodów Ziemi Łukowskiej 2019

W niedzielę 4 sierpnia 2019 r. w Ławkach na terenie Nadleśnictwa Łuków odbyło się Święto Miodów współorganizowane przez: Koło Pszczelarzy im. K.Lewickiego w Łukowie, Powiat Łukowski, Miasto Łuków, Gminę Łuków, Nadleśnictwo Łuków, Muzeum Regionalne w Łukowie, Łukowski Ośrodek Kultury, Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie, Lokalną Grupę Działania. Partnerem wydarzenia było Województwo Lubelskie.

Święto pszczelarzy rozpoczęła msza święta, którą odprawiono w kościele w Gręzówce pod przewodnictwem Diecezjalnego Kapelana Pszczelarzy ks. Kanonika Janusza Wolskiego, proboszcza Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Gręzówce księdza Adama Krasuskiego oraz księdza Mariana Stepulaka. Po mszy wszyscy spotkali się w Ławkach, na terenie należącym do Nadleśnictwa Łuków gdzie złożono kwiaty przed obeliskiem upamiętniającym Kazimierza Lewickiego – konstruktora ula typu – warszawski zwykły. Otwarcia Święta Miodów dokonał prezes Koła Pszczelarzy w Łukowie Grzegorz Świerczewski. Następnie głos zabrał Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek. W imieniu parlamentarzystów przemówienie wygłosili Senator RP Stanisław Gogacz i poseł RP Krzysztof Głuchowski, a w imieniu przedstawicieli samorządów Ziemi Łukowskiej Starosta Łukowski Dariusz Szustek.

Sekretarz Powiatu Jerzy Siwiec odczytał list okolicznościowy Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego.

Prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Siedlcach Jerzy Buńko wręczył najwyższe odznaczenie Polskiego Związku Pszczelarskiego – medal im. ks. dr. Jana Dzierżona. Odznaczeniem uhonorowany został Wojciech Sawicki skarbnik Koła Pszczelarzy w Łukowie.

Na kiermaszu produktów pszczelarskich oraz sprzętu pszczelarskiego goście mogli kupić prawdziwy miód z wiejskiej pasieki, wyroby z wosku pszczelego oraz profesjonalny sprzęt pszczelarski. Na scenie natomiast zaprezentowały się lokalne zespoły ludowe: Dziecięcy Zespół Regionalny „Kropelki Rosy – Łuków”, „Zalesianki” z Zalesia, „Jagódki” z Żdżar, „Kumpele” z Gręzówki, „Kresowianki” z Włodawy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy przygotowane przez Nadleśnictwo Łuków, Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówka terenowa Łuków, Lokalną Grupę Działania, Muzeum Regionalne w Łukowie i Starostwo Powiatowe w Łukowie.

Przez cały dzień w telewizji TVP3 Lublin można było oglądać relację na żywo w programie „Letni weekend z TVP 3 Lublin” na antenie ogólnopolskiej.

Patronat medialny nad imprezą objęli: Telewizja TVP3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Katolickie Radio Podlasia, Regionalny portal informacyjny Podlasie24, Telewizja Master TV, portal Łukow24, Tygodnik Lokalny Wspólnota Łukowska, portal internetowy Kurier Łukowski.

List Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego