Przysięga Wojsk Obrony Terytorialnej w Łukowie

W niedzielę 24 lutego bieżącego roku na placu Targowym w Łukowie żołnierze –  ochotnicy WOT złożyli uroczystą przysięgę na sztandar 9 Pułku Piechoty Legionów AK i zasili szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Ceremonię poprzedziła Msza św. w intencji żołnierzy, która została odprawiona w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie.

Podczas uroczystości obecni byli parlamentarzyści – Wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek, posłowie RP Krzysztof Głuchowski, Anna Maria Siarkowska, Marcin Kamil Duszek oraz senator RP Stanisław Gogacz. Sejmik Województwa Lubelskiego reprezentował Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Dariusz Stefaniuk oraz Radny Sejmiku Ryszard Szczygieł. Obecni byli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych na czele ze Starostą Łukowskim Dariuszem Szustkiem, Burmistrzem Łukowa Piotrem Płudowskim oraz Wójtem Gminy Łuków Mariuszem Osiakiem. W uroczystości wzięli udział mieszkańcy powiatu łukowskiego, rodziny żołnierzy oraz  przedstawiciele dowództwa WOT. Obecne były również reprezentacje klas mundurowych z Lublina oraz Radoryża Smolanego. W związku ze zbliżającymi się Obchodami Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zostały złożone wieńce pod tablicą represjonowanych i żołnierzy niezłomnych.

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów 2 LBOT. Wydarzenie uatrakcyjniła również prezentacja pojazdów i wyposażenia wojskowego lubelskiej brygady. Swoją ekspozycję przygotowała również Fundacja Niepodległości oraz klasy mundurowe Zespołu Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym. Dla wszystkich uczestników przewidziano poczęstunek w postaci wojskowej grochówki. Uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” wzbogaciła tradycję obecności Wojska Polskiego w Łukowie. 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego  ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie 2 LBOT liczy ponad 3100 żołnierzy i cały czas powiększa swoje szeregi.

Zdjęcie: www.podlasie24.pl