Plener rzeźbiarski w Łukowie – łukowskie amonity oraz Zbyszko z Bogdańca

W dniach 20 – 23 października br. na dziedzińcu Muzeum Regionalnego w Łukowie odbył się plener rzeźbiarski zatytułowany “Rzeźba Ziemi Łukowskiej”. Była to już piąta edycja tego ważnego dla lokalnego środowiska rzeźbiarskiego wydarzenia dofinansowanego w ramach zadania pożytku publicznego. W latach ubiegłych podczas podobnego charakteru imprez powstały min. rzeźby Henryka Sienkiewicza na ławeczce, Zawiszy Czarnego, Władysława Jagiełły oraz łukowskiego niedźwiedzia, które można zobaczyć przed budynkiem łukowskiego muzeum. Tematem tegorocznych prac były dwie rzeźby przedstawiające amonity z Łukowskiej Kry Jurajskiej oraz rzeźba przedstawiająca postać głównego bohatera powieści ,,Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza – Zbyszka z Bogdańca. Ich autorami są Krzysztof Osak, Jolanta Kędzierska oraz Piotr Czubaszek – członkowie Stowarzyszenia Artystów i Twórców Gminy Łuków.

Rzeźby amonitów zostaną umieszczone w muzeum, jako kolejna atrakcja dla zwiedzających, natomiast ,,Zbyszko” stanie przed wjazdem na parking Starostwa Powiatowego w Łukowie.

Plener rzeźbiarski połączony został z warsztatami rzeźbiarskimi dla dzieci i młodzieży w ramach zajęć tzw. ,,szkółki rzeźbiarskiej”. Pod koniec roku zorganizowana zostanie wystawa powstałych podczas warsztatów prac. Organizatorami wydarzenia było Muzeum Regionalne w Łukowie, Stowarzyszenie Artystów i Twórców Gminy Łuków oraz STL oddział w Łukowie.

Informacja: Muzeum Regionalne w Łukowie