Obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Uroczystości

Święto Niepodległości to czas refleksji nad historią, jedności narodowej i patriotyzmu. Łukowskie obchody 105. rocznicy  odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się  uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny celebrowaną przez proboszczów łukowskich parafii.

Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod tablicę upamiętniającą Polską Organizację Wojskową. W imieniu poszczególnych samorządów z okolicznościowymi przemówieniami wystąpili: Burmistrz Miasta Łuków Piotr Płudowski, Posłowie na Sejm Sławomir Skwarek i Krzysztof Głuchowski, Radni Sejmiku Wojewódzkiego Ryszard Szczygieł oraz Marek Kopeć. W trakcie uroczystości przekazano „Ogień Niepodległości”. To wyjątkowy płomień pochodzący z Ukrainy, który od ponad dwudziestu lat z inicjatywy środowisk harcerskich rokrocznie trafia na Grób Nieznanego Żołnierza na Placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Ideę harcerskiej sztafety przedstawił zebranym Komendant Chorągwi Lubelskiej, hm. Tomasz Sych. Część artystyczną przygotowali reprezentanci Łukowskiego Ośrodka Kultury.

W celu uczczenia kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, pod tablicą Polskiej Organizacji Wojskowej umiejscowioną na budynku magistratu, złożone zostały kwiaty i wiązanki. W imieniu Powiatu Łukowskiego wiązankę złożyli Przewodniczący Rady Powiatu Karol Ciołek, Starosta Łukowski Dariusz Szustek, Członek Zarządu Powiatu Władysław Karaś.

Całość uroczystości uświetniła orkiestra Dęta Towarzystwa Muzycznego im. Antoniego Próchniewicza w Łukowie.