Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W sobotę i niedzielę na terenie gminy Trzebieszów odbywały się licznie uroczystości związane z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Mieszkańcy mieli okazję uczestniczyć m.in. w rajdzie piszym, projekcji filmu, a także uroczystościach przy Pomniku MITROPA oraz na cmentarzu w Trzebieszowie. Przygotowana została również okolicznościowa wystawa pn. ,,Żołnierze Wyklęci’’.

W sobotni poranek Gminny Ośrodek Kultury i Wypoczynku zaprosił wszystkich chętnych na emisję filmu ,,ZAPORA’’. Zainteresowani mieli również okazję do zapoznania się z okolicznościową wystawą historyczną przygotowaną przez GOKiW w Trzebieszowie. Następnie wszyscy uczestnicy wyruszyli z okolicy ośrodka kultury pod Pomnik MITROPA w Szaniawach, gdzie odbyła się część artystyczna wystawiona przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Szaniawach, a także część duchowa połączona ze złożeniem wieńców. Na koniec wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na gorący posiłek przygotowany przez OSP  z Nurzyny.

W niedzielę z inicjatywy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Trzebieszów w Parafii Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników w Trzebieszowie odbędzie się Msza Święta w intencji poległych za Ojczyznę – Żołnierzy Wyklętych. Następnie wszyscy uczestnicy i poczty sztandarowe przeszli na tutejszy cmentarz, gdzie odbyła się część religijna i złożenie okolicznościowych wieńców.

Do udziału w wydarzeniach upamiętniających żołnierzy walczących z reżimem komunistycznych zaprosili wójt Mirosław Szekalis, Gminny Ośrodek Kultury i Wypoczynku w Trzebieszowie, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Trzebieszów, uczniowie wraz z gronem pedagogicznym gminnych szkół, a także druhowie Ochotniczej Staży Pożarnej z Nurzyny, Trzebieszowa i Celin.

 

Informacja: GOKiW Trzebieszów