Finalistka etapu centralnego Olimpiady Filozoficznej

Uczennica klasy III C IV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Łukowie – Martyna Burdach – uzyskała tytuł Finalisty XXXI Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej. Zawody centralne odbyły się 13 kwietnia w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

Egzamin składał sie z dwóch części, pierwsza polegała na obronie pracy pisemnej z etapu szkolnego i odpowiedzi na pytania komisji. Druga część polegała na analizie fragmentu tekstu filozoficznego i odpowiedzi na pytania komisji. Warto podkreślić, że to kolejny sukces Martyny, ponieważ tytuł Finalisty zawodów centralnych uzyskała po raz trzeci. Tak wysoka lokata gwarantuje uczennicy 100% wynik na egzaminie maturalnym z filozofii na poziomie rozszerzonym oraz dodatkowe punkty podczas rekrutacji na wyższe uczelnie. Opiekunem Martyny jest p. Agnieszka Kopeć.

            Martyna Burdach jest również stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Jest to  wyjątkowy program Pomocy Wybitnie Zdolnym. I choć ta nazwa może budzić przerażenie czy też wewnętrzny strach, tak w rzeczywistości wiąże się to z samymi korzyściami. Fundusz jest organizacją, która poszukuje młodych, otwartych i aktywnych ludzi posiadających szerokie zainteresowania, a co najważniejsze chęć  do ich pogłębiania. Gotowość do podejmowania wyzwań, stawiania pytań, rozwiązywania odwiecznych dylematów, a także tworzenia nowych odbywa się pod okiem najlepszych specjalistów w danych dziedzinach i wybitnych twórców. Zajęcia organizowane przez Fundusz stanowią jedyną okazję do obcowania ze środowiskami uczelni wyższych, nowoczesnymi stacjami badawczymi, czy też laboratoriami, do których dostęp uczniów polskich szkół jest utrudniony.  Jest to niepowtarzalna możliwość  do rozmowy z wykładowcami, profesorami, artystami, naukowcami, którzy dobrowolnie pracują w małych grupach z uczniami. Co najważniejsze, by zostać stypendystą nie trzeba być olimpijczykiem z ogromnymi sukcesami. Liczy się zaangażowanie, chęci do pracy oraz nieustannego rozwoju. Zarówno młody plastyk, jak i muzyk, naukowiec, poeta, artysta, badacz znajdzie dla siebie miejsce pośród szerokiego wachlarzu Funduszowych zajęć, stażów, warsztatów, podczas których spotyka rówieśników o podobnych pasjach, ale także innych, choć równie ciekawych. Udział w programie zapewnia możliwość kontaktu z kolegami i koleżankami z całego kraju, którzy inspirują siebie nawzajem i często kontynuują znajomość również poza obozami.

            Martyna podzieliła informacjami na temat Funduszu, ponieważ rekrutacja do programu na przyszły rok szkolny trwa do końca maja. Jeżeli ktoś chciałby zostać stypendystą i rozwijać swoje zainteresowania i zdolności, może uzyskać więcej informacji na stronie fundusz.org.

 

Źródło: IV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Łukowie