106. rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza

15 listopada br. minęła 106. rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza. Społeczność szkolna łukowskich Alej uczciła ją w Łukowie i w Warszawie. W samo południe, w imieniu społeczności szkolnej Zespołu Szkół Nr 1, delegacja uczniów złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod pomnikiem pisarza. Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej wspólnie ze Szkołą Podstawową w Okrzei wyszły z inicjatywą szczególnego uczczenia 106. rocznicy śmierci Henryka Sienkiewicza przez szkoły sienkiewiczowskie z terenu Powiatu Łukowskiego. Z tej okazji 15 listopada br., o godzinie 14.30, poczet sztandarowy szkoły pod opieką Pana Dyrektora Tadeusza Federczyka wraz z delegacjami pięciu szkół sienkiewiczowskich z naszego powiatu wyruszył do Warszawy. W stolicy delegacje szkół sienkiewiczowskich odwiedziły miejsce spoczynku Henryka Sienkiewicza i uczestniczyły w mszy świętej o godzinie 19.00 w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela.

Henryk Sienkiewicz zmarł 15 listopada 1916 roku w Vevey (Szwajcaria) w otoczeniu swoich najbliższych – syna Henryka Józefa oraz żony Marii z Babskich. Odchodząc z tego świata, miał powiedzieć: „Nie zobaczę już wolnej Polski”. Przyczyną jego śmierci był tętniak serca. Został pochowany w krypcie kościoła katolickiego w Vevey. Na obwieszczeniach żałobnych już wtedy pojawiła się informacja: “Pogrzeb uroczysty odbędzie się w Polsce, gdy okoliczności pozwolą”. Zakładano, że stanie się to zaraz po zakończeniu wojny. Jednak burzliwe koleje losu następnych lat sprawiły, że kwestia polskiego pochówku Sienkiewicza zeszła na drugi plan. Okoliczności te pojawiły się osiem lat śmierci noblisty. W 1924 roku trumna z prochami pisarza wyruszyła pociągiem do stolicy. Przemawiający na granicy polskiej w Piotrowicach Leopold Staff nazwał Sienkiewicza „ostatnim z niekoronowanych królów Polskich”. Faktycznie, pogrzeb miał królewski. Na trasie przejazdu pociągu zbierali się ludzie, by oddać mu hołd. Uroczystości pogrzebowe w Warszawie trwały dwa dni. 27 października 1924 roku po mszy z udziałem rodziny, władz państwowych i miejskich oraz tłumów rodaków, w samo południe, prochy Henryka Sienkiewicza pochowano w specjalnie przygotowanej krypcie w podziemiach Katedry Św. Jana. A wtedy – jak napisała Maria Prosnak – Tyszkowa w swojej  książce „Wspomnienie. Drugi pogrzeb Sienkiewicza z Vevey do Warszawy w październiku 1924 roku” – “cała Polska na dwie minuty pogrążyła się w ciszy”.

Dziękujemy Pani Magdalenie Miturze, Dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, za inicjatywę i zorganizowanie wyjazdu do Warszawy.

Danuta Markowska – Mościcka

Informacja: Zespół Szkół Nr 1 w Łukowie