„Złoty Kur Ziemi Łukowskiej 2021”

Złoty Kur Ziemi Łukowskiej 2021

Zespoły z 4 powiatów woj. lubelskiego i mazowieckiego zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i taneczne występując w ramach VII Międzypowiatowego Jarmarku Zespołów Folklorystycznych – „Złoty Kur Ziemi Łukowskiej 2021”. Były to:

• „Jagódki” ze Żdżar – gmina Łuków,  pow. łukowski
  • „Czerwona Jarzębina” – gmina Stanin, pow. łukowski
  • „Kobierzec”  ze Starych Kobiałek – gmina Stoczek Łukowski, pow. łukowski
  • „Zalesianki” z  Zalesia – gmina Łuków, pow. łukowski
  • „Niezapominajki” z Dminina – gmina Łuków, pow. łukowski
  • „Konopnicka Kapela Wojciecha” – gmina Konopnica, pow. lubelski
  • Zespół Śpiewaczy „Chodów” – gmina Siedlce, pow. siedlecki
  • „Modry len” z Adamowa – gmina Adamów, pow. łukowski
  • „Melodia” z Domaszewnicy – gmina Ulan, pow. radzyński

Mecenat nad wydarzeniem objęli Powiat Łukowski i Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie. Idea kultywowania i popularyzowania tradycji ludowego śpiewania i grania oraz integrowania się zespołów ludowych poprzez wspólne ludowe biesiadowanie  została zainspirowana przez  Elżbietę Dynek  – kierowniczkę  zespołu „Jagódki” ze Żdżar.  Do udziału w tym swoistym święcie pieśni ludowej i biesiadnej co roku zapraszane są zespoły z ościennych powiatów, które poprzez nawiązaną współpracę i dobrosąsiedzką wymianę kulturalną mogą zaprezentować swoje walory artystyczne szerszemu gronu odbiorców – poza swoją miejscowością czy gminą, w których działają.

Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością goście, wśród których byli przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych – senator RP Stanisław Gogacz, wicestarosta łukowski Janusz Kozioł, wójt gminy Łuków Mariusz Osiak, jego zastępca Wojciech Szczygieł, proboszcz parafii w Dąbiu ks. Marek Wasilewski, sekretarz Powiatu Łukowskiego Jerzy Siwiec, naczelnik Wydziału Promocji, Rozwoju i Polityki Społecznej w Starostwie Powiatowym w Łukowie Roman Bocian.

W trakcie  imprezy można było również zgłosić swój udział do gminnego konkursu pn. „Szczepimy się – chronimy  się”, w którym przewidziane są atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Pomimo kapryśnej pogody, prowadzący imprezę – Katarzyna Szczygieł z Wydziału Promocji, Rozwoju i Polityki Społecznej w Starostwie Powiatowym w Łukowie oraz Henryk Wysocki dyrektor GOK Łuków, stworzyli atmosferę radości i ciepła, co pozwoliło wszystkim zapomnieć  o chłodzie i dżdżystym jesiennym deszczyku.

Wydarzenie odbyło się w niedzielę 19 września w ośrodku sportowo-rekreacyjnym przy świetlicy wiejskiej w Żdzarach.

Fot. GOK, Z. Woźniak
Informacja: Gmina Łuków