Uczeń ZS nr 1 im. H. Sienkiewicza w Łukowie zwycięzcą w konkursie ogólnopolskim

8 listopada 2023 r. na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbył się „Wielki Test Wiedzy o Klimacie”.  Organizatorem konkursu był wydawca „Gazety Wyborczej” i internetowego dziennika Wyborcza.pl – Agora S.A. Konkurs jednocześnie odbywał się  w sześciu polskich miastach: Lublinie, Opolu, Gdańsku, Katowicach, Warszawie i we Wrocławiu.

W lubelskiej edycji testu, której partnerem był UMCS, do rywalizacji przystąpiło dwustu uczniów szkół ponadpodstawowych. Zmierzyli się oni z sześćdziesięcioma pytaniami, sprawdzającymi wiedzę z zakresu ekologii i klimatologii.  Uczestnicy testu zapytani zostali m.in. o to, czym jest ablacja lodowca, które cząstki zawieszone w atmosferze sprzyjają ochładzaniu klimatu, a także na czym polega szybki cykl węglowy.

Zespół Szkół Nr 1 reprezentowało 30 uczniów. Z przyjemnością informujemy, że pierwsze miejsce zajął  Szymon Kaczor z klasy 4 Tip, uczeń Zespołu Szkół nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie. Laureaci konkursu otrzymali cenne nagrody, w tym tablet, smartfon oraz czytnik e-booków. Dla szkoły, która otrzymała średnio najlepszy wynik przyznano nagrodę w wysokości 2000 zł. (Wyniki rywalizacji grupowej zostaną ogłoszone 18 listopada 2023). Uczniów do udziału w konkursie przygotowywały: Katarzyna Łapińska i Renata Łozowska-Kopeć

Wydarzenie uświetnił inspirujący wykład dr. hab. Wojciecha Janickiego, prof. UMCS, pracownika Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UMCS, zatytułowany „Geografia, czyli rzecz o rozbijaniu mitów”.

Zwycięzcom serdecznie GRATULUJEMY!

Zachęcamy do obejrzenia filmu z wydarzenia: https://www.youtube.com/watch?v=nbhL-WjUNx0

Oraz do relacji ze stron UMCS Lublin https://www.umcs.pl/pl/wszystkie-aktualnosci,23641,wielki-test-wiedzy-o-klimacie,139896.chtm

Zachęcamy do rozwiązania testu o klimacie. Cały test dostępny jest pod linkiem:

https://wyborcza.pl/13,186132,19037,wielki-test-wiedzy-o-klimacie-2023-sprawdz-jak-sobie.html

 

Informacja: Katarzyna Łapińska, Renata Łozowska-Kopeć