Tradycja obchodów Święta Konstytucji 3 Maja w Łukowie

Na przestrzeni wieków obchody Święta Narodowego dzieliły los Polski  pod  zaborami. Przywrócone po odzyskaniu niepodległości, ponownie zdelegalizowano w 1951 r. Obecnie możemy znów cieszyć się oficjalnymi uroczystościami. 28 kwietnia 1990 r., weszła w życie uchwalona przez Sejm RP ustawa, na której mocy oficjalnie przywrócono święto upamiętniające pierwszą polską konstytucję. Szczególnym momentem w naszej lokalnej historii był 3 maja 1916. W Łukowie została zorganizowana Wielka Manifestacja Patriotyczna. We fronton dawnego pijarskiego klasztoru została wmurowana zabytkowa tablica z białego marmuru poświęcona 125 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wówczas umieszczono ją na ścianie schodów na zewnątrz pod figurą Chrystusa z krzyżem. Podczas II Wojny Światowej tablica została zdjęta, ukryta i przechowywana do roku 1989  w dzwonnicy na cmentarzu łukowskim. Odnaleziono ją po wojnie podczas prac konserwatorskich kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego   w Łukowie.  Wmurowana w 1991r. ponownie w 200 rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja , znajduje się na ścianie Powiatowego Urzędu Pracy  w Łukowie.