Śladami Ignacego Łukasiewicza

Śladami Ignacego Łukasiewicza

Rok 2022 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Ignacego Łukasiewicza. W ten sposób uhonorowano postać farmaceuty, naukowca, wynalazcy, pioniera przemysłu naftowego. Również druhny i druhowie z Hufca ZHP Łuków im. Bohaterów Ziemi Łukowskiej podążyli tropami zasłużonego Polaka. W dn. 9 – 11 września 2022 r. we współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie zorganizowali wycieczkę edukacyjną – „Ignacy Łukasiewicz – jasna droga do sławy”.

Uczestnicy zamieszkali w schronisku młodzieżowym w Bóbrce. To właśnie w owej miejscowości nieopodal Krosna powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej. Dzisiaj znajduje się tam ciekawe muzeum, do którego zawitała młodzież. Odwiedziła także inne miejsca związane z twórcą lampy naftowej – Jasło, Krosno, Rzeszów oraz jego grób na cmentarzu w Zręcinie. Jako że wycieczka przebiegała po malowniczych okolicach Beskidu Niskiego, nie zabrakło czasu na wędrówki górskie. Uczestnicy wstąpili do Dukli, pustelni św. Jana z Dukli. Mimo deszczowej pogody wspięli się
na Cergową, a także przemierzali szlaki Magurskiego Parku Narodowego, gdzie szczególnie spodobała im się ścieżka przyrodnicza „Folusz”. Podczas wyjazdu odbyły się warsztaty kreatywności i odkrywczości oraz quiz wiedzy historycznej i krajoznawczej.

Wycieczkę edukacyjną przygotował zespół w składzie: phm. Magdalena Czerska-Sadło, Agnieszka Mazurek, hm. Michał Mojski, pwd. Nina Rosa, pwd. Sylwia Staniszewska. Partnerem przedsięwzięcia była Fundacja PZU w ramach projektu „To już jasne! – młodzi poznają świat nauki”. Wyjazd wsparły także władze samorządowe Łukowa i Powiatu Łukowskiego.

Harcerze z Hufca ZHP Łuków i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki
w Łukowie przeżyli niezwykłą przygodę, poznali lepiej postać Ignacego Łukasiewicza i piękne okolice, gdzie żył i prowadził działalność.

 

Informacja:  hm. Michał Mojski