Niebawem ruszy przebudowa kolejnych dróg powiatowych

Umowa

Dziś, 31 lipca 2024 roku, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Łukowie podpisano umowę na realizację zadania inwestycyjnego pn. „Przebudowa dróg powiatowych nr 1348L i 1362L na odcinku Krzówka – Charlejów – granica powiatu”.

Przebudowa ma na celu dostosowanie do obowiązujących przepisów parametrów technicznych tych dróg stanowiących łączący się ciąg drogowy na odcinku o łącznej długości 4510m, w zakresie: szerokości jezdni – poszerzenie do 6,0m, przebudowy poboczy – ulepszone o szerokości 1,00m, zdolności do przenoszenia dopuszczalnych obciążeń – 115kN na oś, równości podłużnej i poprzecznej, właściwości przeciwpoślizgowych i parametrów geometrycznych elementów drogi – zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz prawidłowego odwodnienia pasa drogowego, oznakowania pionowego i poziomego. Zakres robót obejmuje: poszerzenie jezdni, wyrównanie istniejącej podbudowy mieszanką mineralno-bitumiczną, ułożenie warstwy wiążącej i ścieralnej, ulepszenie poboczy tłuczniem, oznakowanie pionowe i poziome jezdni, odwodnienie drogi.

Dzięki poprawie dostępności do usług publicznych i centrów handlowych zlokalizowanych w gminie Serokomla oraz w sąsiednim powiecie lubartowskim planowana przebudowa infrastruktury drogowej wpłynie znacząco na likwidowanie degradacji ekonomicznej miejscowości Charlejów i Zastawie oraz nierówności społecznych i ekonomicznych mieszkańców, którzy doświadczyli bezrobocia po zlikwidowanym PGR. Oczekuje się poprawy dostępu mieszkańców miejscowości popegeerowskich do infrastruktury handlowej, usług medycznych i oświatowych (szkół i przedszkoli), a także wzrostu aktywności gospodarczej lokalnych społeczności. Nie bez znaczenia jest także poprawa estetyki otoczenia i ładu przestrzennego.

Ważnym elementem służącym wyrównaniu potencjału społeczno-gospodarczego przedmiotowego regionu popegeerowskiego jest powiązanie transportowe wnioskowanego do dofinansowania ciągu drogowego z drogą krajową nr 48 Tomaszów Mazowiecki – Kozienice – Dęblin – Kock w miejscowości Przytoczno na terenie powiatu lubartowskiego, dzięki czemu nastąpi istotna poprawa dostępności mieszkańców Charlejowa i Zastawia do terenów inwestycyjnych zlokalizowanych w zasięgu drogi krajowej. Z zapewnieniem właściwego standardu drogi po przebudowie związana jest też sprawna realizacja zadań państwa o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa mieszkańców za pośrednictwem służb ratowniczych i technicznych, które w przypadkach nagłych muszą w jak najkrótszym czasie dotrzeć na miejsce zdarzenia.

Wartość tej inwestycji to 8 521 749,80 złotych, a jej zakończenie nastąpi w terminie do dnia 28.11.2024 r. Roboty budowalne wykona Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjno-Drogowych Spółka Akcyjna z Łukowa.