Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Łukowie

W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w piątek 1 marca 2019 roku w sali widowiskowej ŁOK wykład pt. „Podziemie antykomunistyczne w Polsce” wygłosił profesor Rafał Wnuk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Na to wydarzenie zaprosili: Łukowski Ośrodek Kultury, Łukowski Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków.

Rafał Wnuk to historyk i badacz zbrojnego ruchu oporu w czasie II wojny światowej oraz w okresie powojennym w Polsce oraz krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Konferencja była jednym z wydarzeń organizowanych w ramach łukowskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

O godz. 9:00 w Kinie Łuków został bezpłatnie wyświetlony film „Historia Roja”. To pierwszy film fabularny zrealizowany w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Scenariusz inspirowany jest dramatycznymi losami Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój”, młodego żołnierza polskiego podziemia antykomunistycznego, działającego w Narodowych Siłach Zbrojnych.

O godz. 16:00 odbyła się  Msza Święta w intencji poległych oraz pomordowanych za wolność i niepodległość Ojczyzny, która została odprawiona w Kaplicy Sióstr Nazaretanek. Następnie złożono kwiaty  przy Obelisku Żołnierzy Niezłomnych i Ofiar Reżimu Komunistycznego. W uroczystości uczestniczył  Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek. W imieniu  władz samorządu powiatowego wieniec złożyli Starosta Łukowski Dariusz Szustek i Sekretarz Powiatu Jerzy Siwiec.

W niedzielne popołudnie  w parku miejskim odbyła się czwarta edycja „Biegu Tropem Wilczym. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Był bieg honorowy, w którym udział wzięły całe rodziny oraz bieg na dystansie 4,5 tysiąca metrów.

Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowali w Łukowie: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków, Bartłomiej Bryk radny Rady Powiatu, Łukowski Ośrodek Kultury oraz Powiat Łukowski. Wydarzeniom patronował wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Zdjęcia: Łukowski Ośrodek Kultury, portal www.podlasie24.pl