Mundury dla uczniów klasy wojskowej z Radoryża Smolanego

W dniu 25 listopada 2020 roku kadeci Zespołu Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym, o profilu wojskowym otrzymali nowy pakiet wyposażenia mundurowego.

Było to możliwe dzięki podpisaniu przez organ prowadzący szkołę, jakim jest Powiat Łukowski umowy z Ministrem Obrony Narodowej o udzielenie dotacji celowej na dofinansowanie kolejnej edycji Programu „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” realizowanego w szkole. Całkowity koszt realizacji zadania polegającego na zakupie indywidualnego pakietu wyposażenia mundurowego ucznia klasy mundurowej  wyniósł 39 600 zł, z czego Ministerstwo Obrony Narodowej przyznało dotację w kwocie 31 680 zł, natomiast wkład własny Powiatu Łukowskiego wyniósł 7 920 zł.

Programem zostało objętych 30 uczniów klasy drugiej Liceum Ogólnokształcącego, uczestniczących w IV edycji programu Ministerstwa Obrony Narodowej „Certyfikowane Klasy Mundurowe”. W ramach indywidualnego pakietu wyposażenia mundurowego każdy z uczniów otrzymał:

• bluzę i spodnie Ubioru Mundurowego Ucznia wg. Wymagań Techniczno – Użytkowych,
  • dwie koszulki T-shirt w kolorze jednolitym dla szkoły,
  • beret (granatowy),
  • zestaw oznak regulaminowych do umundurowania,
  • bluzę ocieplaną typu polar (do kurtki ubrania ochronnego typu Gore-Tex)
  • plecak taktyczny o pojemności minimum 25 litrów,
  • czapkę zimową oraz rękawice zimowe w kolorze czarnym.

Celem Programu MON „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” jest wsparcie wytypowanych placówek oświatowych w zakresie spójnego i aktualnie obowiązującego   w Siłach Zbrojnych RP szkolenia wojskowego  Program ma formę zajęć teoretycznych i praktycznych, realizowanych w klasie drugiej i trzeciej liceum ogólnokształcącego.  Łącznie to 185 godzin lekcyjnych realizowanych w formie innowacji pedagogicznej, w ramach przedmiotu dodatkowego  „Edukacja wojskowa”. Powyższe zajęcia odbywają się przy wsparciu instruktorów wojskowych z 23 batalionu lekkiej piechoty w Białej Podlaskiej.

Absolwenci szkół biorący udział w projekcie mogą liczyć na:

• odbycie skróconej służby przygotowawczej dla ochotników, kończącej się złożeniem przysięgi wojskowej i przeniesieniem do rezerwy;
  • preferencje w trakcie naboru do Wojsk Obrony Terytorialnej oraz innych rodzajów służby wojskowej;
  • przyjęcie na studia wojskowe na preferencyjnych warunkach – dodatkowe punkty rankingowe w czasie rozmów kwalifikacyjnych;
  • stałe konsultacje (już w toku realizacji Programu) przedstawicieli Wojskowych Komend Uzupełnień w zakresie możliwości przyjęcia do służby wojskowej oraz wskazywania możliwości podjęcia służby adekwatnych do potrzeb Sił Zbrojnych i uwarunkowań kandydata.