Coroczne święto miłośników pszczelarstwa już za nami

Święto Miodów

W miniony weekend odbyło się coroczne Święto Miodów Święto Miodów Ziemi Łukowskiej, które przyciągnęło miłośników pszczelarstwa i naturalnych słodkości. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej odprawionej w Kościele p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gręzówce. Następnie poczty sztandarowe oraz uczestnicy miodowego święta przyjechali do Ławek, gdzie pod obeliskiem upamiętniającym postać nestora polskiego pszczelarstwa Kazimierza Lewickiego, złożono kwiaty.

Oficjalnego otwarcia Święta Miodów dokonał Grzegorz Świerczewski Prezes Koła Pszczelarzy im. Kazimierza Lewickiego w Łukowie. Przybyłych gości w imieniu trzech samorządów Powiatu Łukowskiego, Miasta Łuków i Gminy Łuków przywitał Starosta Łukowski Dariusz Szustek.

Za szczególne zasługi dla pszczelarstwa wręczone zostały odznaczenia Polskiego Związku  Pszczelarskiego. Odznaczenia wręczył Przedstawiciel Zarządu Głównego Polskiego Związku Pszczelarskiego, Wiceprezydent Związku, Pan Zbigniew Kołtowski, Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie Pan Piotr Różyński.

Złotą odznakę Polskiego Związku Pszczelarskiego otrzymał: Pan Karol Walo oraz Pan Sławomir Bujak.

Srebrną odznakę Polskiego Związku Pszczelarskiego otrzymali: Pani Leokadia Kozioł, Pan Mirosław Trzpiel, Pan Krzysztof Woroszyło, Pan Jerzy Żurawski.

Brązową odznakę Polskiego Związku Pszczelarskiego otrzymali: Pan Zbigniew Chruściel, Pan Dawid Beczek, Pan Marek Cieślak, Pan Jan Ciołek, Pan Emil Głaz, Pan Jarosław Koper, Pan Jacek Michalak, Pan Paweł Mućka.

Za zasługi w promowaniu pszczelarstwa medalem imieniem  Księdza doktora Dzierżona Polskiego Związku Pszczelarskiego otrzymał Pan Mirosław Szczęsny.

Święto Miodów to także okazja, aby kupić różnorodnie miody, produkty pszczelarskie, poznać bliżej pracę pszczelarzy. Na stoiskach informacyjnych można było dowiedzieć się o procesie produkcji miodu, znaczeniu pszczół w ekosystemie oraz metodach  dbania o zdrowie tych niezwykle pożytecznych owadów. Swoje produkty pszczelarskie wystawili pszczelarze z różnych stron województwa lubelskiego i mazowieckiego.

Stoiska promocyjne przygotowały również m.in. Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, Muzeum Regionalne w Łukowie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych odział w Łukowie, KRUS – placówka terenowa w Łukowie, Nadleśnictwo Łuków – Lasy Państwowe, Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Łukowie, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa Oddział Łuków, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łukowie.

Nie zabrakło również muzyki na żywo i występów lokalnych zespołów folklorystycznych. Na scenie wystąpiła Orkiestra Dęta ze Stoczka Łukowskiego,  Zespoły Tańca Ludowego działające przy Zespole Szkół w Gręzówce ,,LIPKA” i ,,FOLKLOR”, Dziecięcy Zespół Regionalny „Kropelki Rosy”,  Zespół Modry Len z Adamowa oraz Zespół Jagódki ze Żdżar.

Koła gospodyń wiejskich w Zakępiu, w Kopinie, w Kamieniu i w Wojcieszkowie przygotowały szeroką gamę produktów regionalnych, które zachwyciły podniebienia odwiedzających. Wśród prezentowanych wyrobów można było znaleźć różnorodne przetwory, konfitury, ciasta na bazie miodu, własnoręcznie robione pączki z nadzieniem wiśniowym, pyzy, pierogi, dania mięsne.

Przez cały dzień w telewizji TVP3 Lublin można było oglądać relację na żywo w programie „Weekend z TVP 3 Lublin”.

Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji, w tym konkursy z nagrodami, dmuchańce, malowanki. Konkursy odbywały się w formie quizu o pszczołach, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

Organizatorem święta pszczelarzy był Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Lublinie, Koło Pszczelarzy im. Kazimierza Lewickiego w Łukowie oraz partnerzy tj.  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Urząd Marszałkowski w Lublinie, Powiat Łukowski, Miasto Łuków i Gmina Łuków, Nadleśnictwo Łuków i Lasy Państwowe, Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, KRUS Placówka Terenowa w Łukowie, Muzeum Regionalne w Łukowie oraz Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, Łukowski Ośrodek Kultury, Gminny Ośrodek Kultury Gminy Łuków.

Patronat honorowy nad imprezą objęli: Prezes ARiMR – Wojciech Legawiec, Marszałek Województwa Lubelskiego – Jarosław Stawiarski, Wojewoda Lubelski – Krzysztof Komorski.

Patronat medialny nad imprezą objęli: Telewizja TVP3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Katolickie Radio Podlasia, Regionalny portal informacyjny Podlasie24, Telewizja Master TV, portal Łukow24, Tygodnik Lokalny Wspólnota Łukowska, portal Łuków TV, Łuków 24 info, Dziennik Wschodni.

Podziękowania kierujemy  do sponsorów wydarzenia jakimi byli: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie, Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Lublinie, Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowe “Agro-Top” w Gręzówce, Zakłady Mięsne “Wierzejki, Firma “Jetro” z siedzibą w Świdrach – Pan Karol Walo. Dziękujemy również za pomoc Panu Ryszardowi Szczygłowi Dyrektorowi Zarządu Dróg Powiatowych w Łukowie oraz prawnikowi Panu Andrzejowi Ochnio, Pani Agacie Opolskiej – Cernea Firma “Ambasador”, Pani Anecie Opolskiej – Centrum Ogrodnicze “Opolscy”.