80. Rocznica Bitwy pod Gręzówką

W dniu 28 lipca br. odbyła się uroczystość upamiętniająca 80. Rocznicę Bitwy pod Gręzówką, której organizatorem była Gmina Łuków i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koła Łuków.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji poległych w bitwie pod Gręzówką  25 młodych żołnierzy. Msza Św.  odbyła się w zrekonstruowanym obozie partyzanckim w Klimkach, której przewodniczył Biskup Pomocniczy Diecezji Siedleckiej Ks. Grzegorz Suchodolski, a  Homilię wygłosił Ks. Andrzej Kiciński –  Profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Teren zrekonstruowanego obozu partyzanckiego został poświęcony przez Księdza Biskupa Grzegorza Suchodolskiego, po czym Prezes Koła Łuków ŚZŻAK Pan Maciej Fajzetel oraz członek łukowskiego koła SZŻAK – Wójt Gminy Łuków Pan Mariusz Osiak wręczyli podziękowania wszystkim tym, którzy pracowali przy rekonstrukcji obozu. Uczestnicy uroczystości mieli możliwość obejrzenia rekonstrukcji bitwy pod Gręzówką z 20 lipca 1944 r., przygotowaną przez grupę rekonstrukcyjną Szare Szeregi. W rekonstrukcji  brały udział grupy rekonstrukcyjne, jak i osoby indywidualne pasjonujące się historią. Mogiły poległych żołnierzy znajdują się na cmentarzach: w Łukowie, Trzebieszowie, Radoryżu Kościelnym i Staninie.

W imieniu władz Powiatu Łukowskiego wiązankę na Cmentarzu Parafialnym Św. Rocha w Łukowie złożył Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Pan Wojciech Szczygieł oraz Wicestarosta Łukowski Pan Janusz Kozioł, oddając cześć poległym za ojczyznę.