Zaproszenie do korzystania z programu Opieka wytchnieniowa

Zaproszenie do korztystania z programu Opieka wytchnieniowa

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łukowie, w związku z przystąpieniem przez Powiat Łukowski do realizacji Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej

PROWADZI NABÓR zgłoszeń do Programu ,,Opieka wytchnieniowa” – edycja 2021, finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.

Główny cel Programu:

wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

1) dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności,

2) osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz orzeczeniami równoważnymi

poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usług opieki wytchnieniowej.

Program realizowany będzie w zakresie:

świadczenia usługi opieki wytchnieniowej poprzez zapewnienie członkom rodziny lub opiekunom możliwości skorzystania ze specjalistycznego poradnictwa psychologicznego / terapeutycznego oraz wsparcia w zakresie nauki pielęgnacji / rehabilitacji / dietetyki.

Usługa opieki wytchnieniowej może być świadczona w wymiarze 20 godzin łącznie specjalistycznego poradnictwa psychologicznego / terapeutycznego oraz wsparcia w zakresie nauki pielęgnacji / rehabilitacji / dietetyki dla 1 opiekuna do wykorzystania w okresie realizacji zadania.

Realizacja Programu planowana jest do końca 2021 r.

Pierwszeństwo w korzystaniu z usługi opieki wytchnieniowej mają:

1. członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad dziećmi
    z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz członkowie rodzin lub opiekunowie osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności/ z orzeczeniami równoważnymi, które mają niepełnosprawność sprzężoną/ złożoną, wymagają wysokiego poziomu wsparcia i które stale przebywają w domu,
  2. osoby, które udokumentują wskazanie ilości punktowej, w Ocenie potrzeby wsparcia
    w codziennym funkcjonowaniu z zastosowaniem Skali Pomiaru Niezależności Funkcjonalnej – FIM. Kartę oceny stanu dziecka/osoby niepełnosprawnej wg zmodyfikowanej skali FIM uzupełnia lekarz rodzinny/lekarz rehabilitacji medycznej/fizjoterapeuta/pielęgniarka. Jeśli wynik takiego badania wyniesie od 18 do 75 punktów (wg zmodyfikowanej punktacji) wówczas usługa opieki wytchnieniowej w pierwszej kolejności będzie skierowana do członka rodziny lub opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad taką osobą niepełnosprawną.

W związku z powyższym zwracamy się do osób zainteresowanych tą formą wsparcia o kontakt z PCPR w Łukowie pod nr telefonu 257989913 w. 65 oraz zapoznania się ze szczegółami programu na naszej stronie internetowej www.pcpr.lukow.pl w zakładce Opieka wytchnieniowa, gdzie znajdują się wzory obowiązujących dokumentów do programu.

Informacja: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie