Uroczystość odsłonięcia kamienia pamięci żydowskiej bożnicy

Pod budynkiem Łukowskiego Ośrodka Kultury w Łukowie został odsłonięty  kamień pamięci, poświęcony znajdującemu się w sąsiedztwie żydowskiemu domu modlitwy. Budynek stał w miejscu dzisiejszego parkingu ŁOK, od strony ul. Browarnej.

To była wspaniała uroczystość, pełna wzruszeń i wspomnień o dawnym Łukowie. Na tę okazję specjalnie zjechali się do nas goście z Izraela – potomkowie łukowskich Żydów. Pamiątkowa tablica odsłonięta została m.in. przy współudziale dr Krzysztofa Czubaszka – historyka zajmującego się losami łukowskiej społeczności żydowskiej oraz przedstawiciela władz miasta w osobie wiceburmistrza – Mateusza Popławskiego.

Uroczystość uświetnili podopieczni Sławomira Żyłki, czyli członkowie Teatru Żywego Słowa, którzy przenieśli nas w czasy kiedy tu w Łukowie, żyliśmy wszyscy razem, obok siebie.

Bóżnica przy ul. Browarnej (bejt midrasz) była jednym z trzech (nie licząc synagogi) żydowskich domów modlitwy. Prawdopodobnie powstała w drugiej poł. XIX w. Służyła społeczności starozakonnej do okresu II wojny światowej, kiedy to została spalona przez nazistów w 1942r.

Tablicę ufundowali potomkowie łukowskich Żydów z Izraela, Francji i Stanów Zjednoczonych.

Informacja: Łukowski Ośrodek Kultury