Spotkanie z Wicemarszałkiem Województwa Lubelskiego

W ubiegły piątek, Starosta Łukowski Dariusz Szustek, zorganizował w Starostwie Powiatowym spotkanie z wójtami i burmistrzami z terenu naszego Powiatu.

Powiat reprezentowali: starosta Dariusz Szustek, wicestarosta Janusz Kozioł, członek zarządu Władysław Mika, członek zarządu Wojciech Czerniec, sekretarz i skarbnik Powiatu. Głównym tematem było omówienie przygotowań samorządów do aplikowania o środki z Funduszu Dróg Samorządowych.

W ramach tego zadania można otrzymać dofinansowanie na:

1. a)„zadania powiatowe i zadania gminne”polegające na budowie, przebudowie lub remoncie odpowiednio dróg powiatowych i gminnych, (zadania te obejmują również przebudowę dróg wewnętrznych, w celu  zaliczenia ich do odpowiedniej kategorii dróg publicznych),
  2. b) „zadania mostowe” polegające na budowie mostów w ciągach dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych,
  3. c) „zadania obronne” polegające na budowie, przebudowie lub remoncie dróg wojewódzkich, powiatowych  lub gminnych o znaczeniu obronnym.

Uzgodniono, że samorządy gminne wesprą Powiat w zabezpieczeniu połowy wkładu własnego do projektów inwestycyjnych na drogach powiatowych.

Kolejnym bardzo ważnym dla mieszkańców Powiatu tematem, był zakup nowej karetki dla SP ZOZ w Łukowie. O potrzebach i planach łukowskiego szpitala mówił  Dariusz Orzeł, dyrektor ds. Inwestycji w SP ZOZ.  Wszystkie Gminy z terenu Powiatu Łukowskiego zgodziły się wesprzeć zakup nowej karetki. Każda z gmin zadeklarowała przekazać kwotę uzależnioną od liczby mieszkańców.

W drugiej części spotkania wziął udział Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zdzisław Szwed, który przybył do Łukowa na zaproszenie Starosty oraz Radnego Sejmiku Wojewódzkiego Ryszarda Szczygła.

Przedstawiciele Powiatu oraz wójtowie i burmistrzowie zgłaszali swoje uwagi oraz propozycje do planów inwestycyjnych na drogach wojewódzkich. Podkreślano potrzebę modernizacji dróg nr 807, 806 oraz 803. W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele Zarządu Dróg Powiatowych w Łukowie, dyrektor Stanisław Sokół i kierownik służby liniowej Władysław Karaś.

Na zakończenie wizyty, Starosta Łukowski Dariusz Szustek wraz z Wicemarszałkiem Zdzisławem Szwedem dokonali rekonesansu dróg wojewódzkich 807 i 806, które według naszych samorządowców wymagają szczególnie szybkiej modernizacji. W oględzinach dróg uczestniczył również Radny Sejmiku Wojewódzkiego Ryszard Szczygieł,  Członek Zarządu Powiatu Władysław Mika oraz Sekretarz Powiatu Jerzy Siwiec.

Ostatnim punktem spotkania była wizyta w Urzędzie Gminy Trzebieszów, gdzie wójt Mirosław Szekalis i radny Powiatu Łukowskiego Jacek Krzyszczak wskazywali odcinki na drodze 806 wymagające pilnych prac modernizacyjnych.