Przebudowa dróg powiatowych Okrzeja, Okrzeja – Lipiny

Przebudowa drogi Okrzeja

W dniu 1 marca br. Powiat Łukowski podpisał umowę z wykonawcą na realizację inwestycji drogowej pn. „Przebudowa dróg powiatowych: Nr 1346L km 13+612 do 15+867 odcinek granica powiatu – Okrzeja, Nr 1348L km 0+000 do 7+100 odcinek Okrzeja – Lipiny”.

Realizacja inwestycji jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, podstawie umowy zawartej z Wojewodą Lubelskim. Całkowita wartość inwestycji to 11.274.866,23 zł., a otrzymana pomoc finansowa wyniesie aż 70% kosztów inwestycji, czyli 7.892.406,36 zł.

W ramach przedsięwzięcia zostaną przebudowane dwie drogi powiatowe stanowiące ważny ciąg komunikacyjny zlokalizowany w południowej części Powiatu Łukowskiego, o łącznej długości 9,355 km, w zakresie poszerzenia jezdni, ulepszenia poboczy gruntowych tłuczniem, poprawy równości podłużnej i poprzecznej nawierzchni. Po przebudowie możliwy będzie ruch pojazdów o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi napędowej do 11,5 tony. W ramach inwestycji zostanie wybudowana także droga dla pieszych aż do Dworu Sienkiewicza, oraz droga dla pieszych i rowerów łącząca Okrzeję z  Kopcem Sienkiewicza.

Szczegółowy zakres planowanych robót obejmuje poszerzenie jezdni na całej długości do wartości normatywnej 6,0m oraz wykonanie obustronnych poboczy ulepszonych o szerokości 1,0m i łącznej długości  16,193 km. Długość wybudowanych dróg dla pieszych o szerokości 1,80m wyniesie  łącznie 1372m, a drogi dla pieszych i rowerów o szerokości 3,0m, łączącej miejscowość Okrzeja z Kopcem Sienkiewicza – 1105m. Sposób odwodnienia drogi pozostanie bez zmian – powierzchniowe, oraz do rowów otwartych. Przejście dla pieszych w Okrzei na skrzyżowaniu w rejonie kościoła zostanie wyposażone w strefę oczekiwania, system fakturowych oznaczeń, oraz obniżone rampy krawężnikowe, co znacząco wpłynie na wzrost poziomu bezpieczeństwa i wygody pieszych użytkowników ruchu drogowego. Przystanki komunikacji zbiorowej, łącznie cztery po obu stronach drogi, zostaną wyraźnie oznakowane znakami pionowymi oraz liniami malowanymi na jezdni.

Zrealizowana inwestycja wpłynie znacząco na poprawę bezpieczeństwa zarówno zmotoryzowanych jak i pieszych użytkowników dróg, oraz zwiększy atrakcyjność  turystyczną miejscowości narodzin polskiego laureata literackiej nagrody Nobla.