Przebudowa drogi powiatowej odcinek Wólka Różańska – Róża Podgórna

Przebudowa drogi Róża

Przebudowa drogi powiatowej nr 1304L: KM 5+500 do 10+530 odcinek Wólka Różańska – Róża Podgórna

W dniu 1 marca br. Powiat Łukowski podpisał umowę z wykonawcą na realizację inwestycji drogowej pn. „Przebudowa drogi powiatowej nr 1304L KM 5+500 do 10+530 odcinek Wólka Różańska – Róża Podgórna”.

Realizacja inwestycji jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, na podstawie umowy zawartej z Wojewodą Lubelskim. Całkowita wartość inwestycji to 6.577.367,51 zł., a otrzymana pomoc finansowa wyniesie aż 70% kosztów inwestycji, czyli 4.604.157,25 zł.

W ramach przedsięwzięcia zostanie przebudowany odcinekdrogi powiatowej o długości 5,03 km, w zakresie poszerzenia jezdni, ulepszenia poboczy gruntowych tłuczniem, poprawy równości podłużnej i poprzecznej nawierzchni. Po przebudowie możliwy będzie ruch pojazdów o dopuszczalnym nacisku pojedyńczej osi napędowej do 11,5 tony. Ważnym elementem realizowanej inwestycji będzie przebudowa istniejącego oraz budowa nowego odcinka drogi dla pieszych w miejscowości Stara Róża.

Szczegółowy zakres planowanych robót obejmuje poszerzenie jezdni na całej długości do wartości normatywnej 6,0m oraz wykonanie obustronnych poboczy ulepszonych o szerokości 1,0m i łącznej długości  8376m. Długość wybudowanych dróg dla pieszych o szerokości 1,80m wyniesie  łącznie 1684m. Sposób odwodnienia drogi pozostanie bez zmian – powierzchniowe, oraz do rowów otwartych. Dwa przejścia dla pieszych zostaną wyposażone w strefy oczekiwania, system fakturowych oznaczeń, oraz obniżone rampy krawężnikowe, co znacząco wpłynie na wzrost poziomu bezpieczeństwa i wygody pieszych użytkowników ruchu drogowego, w tym dzieci w rejonie szkoły podstawowej. Przystanki komunikacji zbiorowej, łącznie siedem po obu stronach drogi, zostaną wyraźnie oznakowane znakami pionowymi oraz liniami malowanymi na jezdni.

Oczekuje się, że wykonanie tych robót, w powiązaniu z wykonaną już przebudową drogi w latach 2020-2021 na odcinku Zabiele – Wólka Różańska , wpłynie na zwiększenie komfortu podróżowania, poprawę dostępności do ośrodków gospodarczych i usług publicznych w Stoczku Łukowskim, oraz ułatwi połączenie z sąsiednim powiatem siedleckim.