Listopadowa kwesta

Listopadowa kwesta

1 listopada przy bramach cmentarza parafialnego św. Rocha prowadzona będzie zbiórka do puszek na rzecz ratowania zniszczonych i zabytkowych nagrobków. Kwestę zapoczątkował przed laty łukowski społecznik śp. Jan Karwowski.

Wzorem lat ubiegłych, w przypadający 1 listopada Dzień Wszystkich Świętych w okolicy cmentarza św. Rocha w Łukowie pojawią się wolontariusze z puszkami. Dzięki zbiórkom, prowadzonym w przeszłości przez różne podmioty – w tym przez kierowane przez śp. Jana Karwowskiego stowarzyszenie Nasze Dziedzictwo – na łukowskiej nekropolii udało się odnowić m.in. pomnik Ireny Majmeskuł czy nagrobek państwa Marii i Leona Kiernickich. Natomiast w środę 27 października oficjalnie zaprezentowano mieszkańcom nowy grób Bronisława Chącińskiego, Honorowego Obywatela Miasta Łuków i patrona Szkoły Podstawowej nr 4. Część środków na postawienie nowego nagrobka zasłużonej dla miasta postaci udało się zebrać właśnie dzięki zbiórce pieniędzy do puszek.

Organizatorzy listopadowej kwesty będą zbierać pieniądze w godzinach 8-14. Zbiórka odbędzie się po rocznej przerwie, gdyż z powodu panującej pandemii koronawirusa w 2020 r. zamknięte zostały cmentarze. Mając nadzieję na niepowtórzenie się sytuacji sprzed roku, wolontariusze już teraz dziękują za każdy ofiarowany grosz.