Branżowe Centrum Umiejętności przy Zespole Szkół nr 1 im. H. Sienkiewicza w Łukowie

Branżowe Centrum

Z przyjemnością informujemy, że nowo powstające Branżowe Centrum Umiejętności w Łukowie  przy Zespole Szkól nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie rozpocznie funkcjonowanie w pierwszych miesiącach 2024roku.

Co to jest Branżowe Centrum Umiejętności w Łukowie:

To nowy rodzaj placówki kształcenia, szkolenia i egzaminowania  o zasięgu ogólnokrajowym, ukierunkowany branżowo w dziedzinie ślusarstwa, mechaniki i obróbki skrawaniem. Placówka wyposażana jest w najnowocześniejszy na rynku sprzęt branży mechanicznej.

BCU w Łukowie będzie umożliwiało bezpłatne uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę takich kwalifikacji, a także będzie wspierało współpracę szkół, placówek i uczelni z pracodawcami w dziedzinie ślusarstwa, mechaniki i obróbki skrawaniem.

Organem prowadzącym dla BCU w Łukowie jest Powiat Łukowski. Placówka zlokalizowana jest przy Zespole Szkól nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie. Partnerami BCU w Łukowie dbającymi m.in. o poziom merytoryczny realizowanych tu zadań są: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich  oraz Politechnika Lubelska Wydział Mechaniczny.

Cel działania BCU:

Wsparcie gospodarki w pozyskiwaniu kadr.

• Wzrost zainteresowania młodzieży kształceniem zawodowym
  • Zwiększenie udziału pracodawców w kształceniu zawodowym.
  • Upowszechnienie najnowszych technologii.
  • Wsparcie szkół i uczelni w nawiązywaniu relacji z biznesem oraz zwiększenie lokalnego i regionalnego potencjału inwestycyjnego.

Zadania BCU:

Prowadzenie branżowych szkoleń zawodowych w dziedzinie ślusarstwa, mechaniki i obróbki skrawaniem dla uczniów, studentów, nauczycieli zawodu oraz osób dorosłych zainteresowanych uzyskaniem kwalifikacji lub przekwalifikowaniem się.

• Prowadzenie kursów przygotowujących do uzyskania kwalifikacji sektorowej.
  • Prowadzenie egzaminów zawodowych i egzaminów prowadzących do potwierdzenia kwalifikacji sektorowych.
  • Łączenie edukacji z biznesem, wspieranie współpracy szkół, placówek i uczelni z pracodawcami.
  • Upowszechnianie wiedzy, innowacji i nowych technologii oraz transformacji ekologicznej i cyfrowej.
  • Doradztwo zawodowe i promocja zawodów.

Do kogo skierowane jest BCU:

Grupą docelową są: uczniowie, studenci, doktoranci, nauczyciele kształcenia zawodowego, osoby dorosłe, które chcą poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności branżowe lub się przekwalifikować.

Proponowane szkolenia i kursy:

1. Obsługa obrabiarek sterowanych numerycznie
  2. Obsługa pras, maszyn i urządzeń ślusarskich
  3. Podstawy diagnostyki i komputerowe wspomaganie eksploatacji maszyn i urządzeń
  4. Technologia remontów, napraw i modernizacji maszyn i urządzeń
  5. Zarządzanie eksploatacją i utrzymanie ruchu maszyn i urządzeń
  6. Obsługa obrabiarek konwencjonalnych – tokarz i frezer
  7. Obsługa i użytkowanie obrabiarek sterowanych numerycznie
  8. Nowoczesne techniki wytwarzania z wykorzystaniem obrabiarek CNC
  9. Eksploatacja obrabiarek skrawających
  10. Obsługa i eksploatacja maszyn i urządzeń
  11. Podstawy diagnostyki technicznej
  12. Komputerowe wspomaganie eksploatacji maszyn i urządzeń
  13. Wykorzystanie obrabiarek CNC w praktycznej nauce zawodu
  14. Komputerowe wspomaganie eksploatacji maszyn i urządzeń
  15. Wykonywanie i naprawa elementów maszyn, urządzeń i narzędzi. Ślusarz (MEC.08)
  16. Montaż i obsługa maszyn i urządzeń. Mechanik monter maszyn i urządzeń (MEC.03)
  17. Użytkowanie obrabiarek skrawających.  Operator obrabiarek skrawających (MEC.05

Serdecznie zapraszamy do współpracy instytucje i podmioty gospodarcze, zajmujące się szeroko rozumianą branżą mechaniczną oraz pracowników, którzy chcą się przekwalifikować lub chcieliby poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności branżowe.

Branżowe Centrum Umiejętności w Łukowie

Zespół Szkół nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie