Warsztaty wielkanocne 2023 z Muzeum Regionalnym w Łukowie

Warsztaty wielkanocne

Muzeum Regionalne w Łukowie zaprasza dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe do udziału w warsztatach edukacyjnych przygotowanych z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy. Do wyboru będzie można wybrać jeden z dwóch tematów: tworzenie wielkanocnych pisanek lub wykonywanie tradycyjnych zielonych palemek.

Pisanka woskiem malowana.

W trakcie zajęć uczestnicy zapoznają się z historią zdobienia pisanek, a także dowiedzą jakie znaczenie przypisywało się wzorom i kolorom zdobiącym wielkanocne jajka. W części praktycznej uczestnicy warsztatów będą zdobić jajka metodą batikową, w której za pomocą szpilki osadzonej w drewienku będą nanosić na skorupkę jaja rozgrzany wosk tworząc wzór i barwić wybranym kolorem pisankę.

Uwaga! Uczestnicy proszeni są o przyniesienie 2 ugotowanych jaj.

Tradycyjna palemka wielkanocna

W trakcie zajęć uczestnicy zapoznają się z historią wykonywania tradycyjnych palemek oraz dowiedzą się, że palmy wielkanocne to nie tylko ważny symbol religijny, ale też często owoc artystycznych starań całych rodzin. Natomiast zielone gałązki symbolizowały radość i odnawiające się życie. W części praktycznej uczestnicy warsztatów będą wykonywać kolorowe kompozycje palemek wielkanocnych z żywych gałązek roślin.

Uwaga! Uczestnicy proszeni są o przyniesienie gałązek bukszpanu, forsycji, bazi, brzozy lub innych zielonych gałązek zimozielonych roślin.

Tegoroczne zajęcia mogą się odbyć zarówno w budynku muzeum jak i w formie wyjazdowej w świetlicach, szkołach i placówkach oświatowych. Warsztaty odbędą się w dniach 8 marca – 5 kwietnia 2023 r. Organizatorzy zapewniają pomoc i fachową poradę. Warsztaty poprowadzi twórczyni ludowa pani Edyta Sak.  Zgłoszenia  w gmachu muzeum lub pod telefonem (25) 798 27 16.

Koszt zajęć – 7 zł od osoby.